Rzeczyca jest jedną z 10 gmin powiatu tomaszowskiego, położoną we wschodniej części województwa łódzkiego i zajmuje powierzchnię 10 829 ha. Sąsiaduje z sześcioma gminami: Cielądz, Czerniewice, Inowłódz, Nowe Miasto nad Pilicą, Odrzywół i Poświętne.
Gmina ma dobre położenie geograficzne - do dwóch metropolii: Łodzi i Warszawy odległość wynosi mniej niż 100 km. Daje to szanse zarówno na zbyt produkcji rolnej jak i zabudowanie oferty turystycznej dla mieszkańców tych dużych miast. Bliskość dróg S8 i A2 zwiększa tą możliwość. Atutem gminy jest bliskie usytuowanie trasy ekspresowej Warszawa-Katowice.
Powierzchnię 109 km2 zamieszkuje 4674 osób. Rzeczyca to gmina wiejska i rolnicza z tradycjami, otwarta na zmiany i wyzwania. Czyste środowisko, piękne krajobrazy pozwalają rozwijać ekorolnictwo i turystykę oraz na kultywowanie tradycji i kultury. Dobra jakość życia mieszkańców i bezpieczeństwo gwarantują stabilny rozwój gminy. Stopa bezrobocia nie odbiega od aktualnej stopy w powiecie tomaszowskim i wynosi ok. 7,7%.
Największy potencjał turystyczny Gminy wiąże się z przepływającą przez jej teren rzeką Pilicą. Tereny gminy wchodzą w skład szerszej przestrzeni turystyczno-rekreacyjnej regionu, którą jest Obszar Turystyczny Doliny Rzeki Pilicy. Swoim zasięgiem obejmuje wszystkie gminy regionu położone wzdłuż rzeki Pilicy. Rozpatrywany obszar turystyczny cechuje się bardzo dużymi walorami przyrodniczymi oraz kulturowymi, które umożliwiają rozwój różnorodnych form turystyki. W granicach gminy Rzeczyca znajdują się także zabytki m. in. Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kapliczka w Grotowicach oraz dworki z drugiej połowy XIX wieku w Bartoszówce i na Glinie.
Wybudowana infrastruktura komunikacyjna zapewnia poruszanie się po gminie poprzez gminną sieć dróg asfaltowych, chodników i ścieżek rowerowych. Teren gminy jest zwodociągowany w niemalże 100%, skanalizowany w 15%. Gmina posiada rozbudowaną infrastrukturę sportową i rekreacyjną wykorzystywaną przez mieszkańców oraz zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Intensywnie rozwija się przedsiębiorczość w klastrze budowlanym: betoniarnia, kopalnie piasku, przemysł przetwórstwa drzewnego oraz produkcja odzieży. W oparciu o lokalne produkty rolnicze lokują się zakłady produkcji i przetwórstwa mięsnego oraz warzyw i owoców.