Podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą Prawo geologiczne i górnicze jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona sposobu wykorzystywania nieruchomości ustalonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w odrębnych przepisach.
Podjęcie działalności polegającej na wydobywaniu kopalin ze złóż wymaga uzyskania koncesji, która udzielana jest w formie decyzji administracyjnej. Decyzje koncesyjne na wydobywanie kopalin z obszarów lądowych udzielane są przez starostę, o ile spełnione są jednocześnie następujące wymagania:
Właściwość miejscową organu administracji geologicznej określa się na zasadach wynikających z art. 21 § 1 pkt 1 KPA, a więc podług położenia nieruchomości W przypadku, gdy granice udokumentowanego złoża obejmują dwa lub więcej powiatów, właściwym do udzielenia koncesji będzie starosta, na terenie którego zlokalizowana jest jego większa część.
Wniosek o udzielenie koncesji, poza wymaganiami przewidzianymi przepisami z zakresu ochrony środowiska i działalności gospodarczej, określający:
Do wniosku o udzielenie koncesji dołącza się:
Jeżeli dla przestrzeni objętej wnioskiem została już sporządzona dokumentacja geologiczna, organ koncesyjny może żądać jej przedłożenia, 3. dowód wpłaty opłaty skarbowej (za zatwierdzenie projektu robót geologicznych).
Starostwo Powiatowe, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, pokój nr 205
ul. Św. Antoniego 41, 97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. (044) 724-21 27, wew. 205
godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7.30- 15.30, wtorek: 7.30- 17.00
ustawa nie przewiduje terminu załatwienia sprawy, jednakże w większości przypadków wnioski są załatwiane w terminie przewidzianym w kpa tj. 30 dni, a sprawy szczególnie skomplikowane nie dłużej niż 60 dni.
stan załatwienia sprawy można sprawdzić wysyłając na adres: srodowisko@powiat-tomaszowski.pl zapytanie w temacie którego treść będzie zawierać: imię, nazwisko osoby składającej wniosek , datę złożenia wniosku oraz krótką informację charakteryzującą przedmiotową sprawę. Odpowiedź zostanie odesłana bez zbędnej zwłoki.
wydanie decyzji administracyjnej.
Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Słowackiego 19 za pośrednictwem Starosty Tomaszowskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania przedmiotowej decyzji.
616 zł – opłata skarbowa za koncesję ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006r. ( Dz. U. z 2016r., poz. 1827 z późn. zm.)
Ww. opłatę, z adnotacją: „opłata skarbowa za koncesję”, można wpłacić:
Planujesz nową inwestycję? Możesz nie płacić podatku dochodowego! Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza przedsiębiorców na spotkanie konsultacyjne.
Prezydent Marcin Witko zaprasza przedsiębiorców MŚP z terenu Tomaszowa Mazowieckiego do zgłaszania uczestnictwa w Międzynarodowych targach odzieży wierzchniej i Haute-à-porter THE ONE MILANO 2023. Przed nami kolejne działanie w ramach projektu pn. „AKTYWNI GOSPODARCZO – kompleksowa promocja potencjału gospodarczego miasta Tomaszowa Mazowieckiego”. Tym razem zapraszamy Państwa do uczestnictwa w targach zagranicznych.