Kompleksowa promocja potencjału gospodarczego Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Powiatu Tomaszowskiego

Tomaszow Mazowiecki - herb

Tomaszow Mazowiecki

Powierzchnia: 41,30 km²

Liczba ludności: 60 724

http://www.tomaszow-maz.pl/

Tomaszow Mazowiecki - 1

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto położone w samym sercu Polski na terenie województwa łódzkiego. Jego powierzchnia wynosi 4130 ha, obecnie zameldowanych w mieście jest 60 724 osób. Atrakcyjność turystyczną miasta wyznacza pięć przepływających przez nie rzek: Pilica, Wolbórka, Czarna-Bielina, Piasecznica oraz Lubochenka, jak również Lasy Spalskie, a także znajdujący się w pobliżu Zalew Sulejowski. Zainteresowanie wzbudza również pierwsza w Polsce Arena Lodowa, która stanęła w naszym mieście.

Tomaszow Mazowiecki - 1

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszow Mazowiecki - 2

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszow Mazowiecki - 3

Tomaszów Mazowiecki

Środowisko

Na atrakcyjność środowiska przyrodniczego Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic wpływają duże kompleksy leśne, parki krajobrazowe, rzeki i zbiorniki wodne oraz rezerwaty przyrody. Ważnym elementem krajobrazu Tomaszowa Mazowieckiego jest rzeka Pilica. Jej silnie meandrujące koryto tworzy wiele malowniczych wysp, rozlewisk i zakoli. Jest ona jedną z najszybszych nizinnych rzek Europy, co sprzyja organizowaniu na niej spływów kajakowych. W południowo–wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”. Położony jest on w dolinie Pilicy, na jej prawym brzegu, w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię około 29 ha. Źródła stanowią dwa wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. W każdym pulsuje po kilkanaście minigejzerów. Wytryskająca z nich woda przybiera niebiesko–błękitno–zieloną barwę.

W bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu „Niebieskie Źródła” znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, który ma na celu dokumentowanie i popularyzowanie bogatego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego oraz kulturowego Pilicy i jej dopływów. Projekt turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego nosi nazwę „Tomaszowskiej Okrąglicy” w skład, którego wchodzą: Rezerwat „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy oraz Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” – pierwszy tego rodzaju obiekt w rejonie centralnej Polski. Uzupełnieniem oferty turystycznej Tomaszowa Mazowieckiego są liczne ścieżki rowerowe, łączące miasto z okolicznymi atrakcjami turystycznymi. Wśród nich warto wymienić ciąg pieszo–rowerowy łączący „Niebieskie Źródła” i Skansen Rzeki Pilicy ze Spałą – a także szlak przebiegający wokół Zbiornika Sulejowskiego.

Tomaszow Mazowiecki - Środowisko - 1

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszow Mazowiecki - Środowisko - 2

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszow Mazowiecki - Środowisko - 3

Tomaszów Mazowiecki

Rewitalizacja

W roku 2012 w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji przystąpiono do przebudowy placu Kościuszki, jednego z najważniejszych elementów przestrzeni publicznej miasta, którą ukończono po dwóch latach. Powstał w ten sposób tzw. „salon miasta” – wizytówka nowego wizerunku Tomaszowa Mazowieckiego, strefa ruchu pieszego, miejsca integracji społecznej, turystyki, rekreacji i wypoczynku, spotkań i wydarzeń kulturalnych. W Tomaszowie powstał także pierwszy w Polsce kryty tor lodowy.

W obiekcie znajdują się: lodowisko wewnętrzne, boisko wewnętrzne wielofunkcyjne, korty tenisowe, trybuny stałe i trybuny rozkładane. Obiekt jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej (Mistrzostwa Polski, Puchar Świata, Mistrzostwa Europy i Świata). Spełnia również wymogi związane z organizacją koncertów czy wystaw. W okresie zimowym organizowane będą ślizgawki ogólnodostępne oraz inne imprezy sportowe. Obiekt będzie również wykorzystywany w okresie letnim, m.in. jako tor wrotkarski. W Tomaszowie wspierany jest również sport amatorski. Każdy biegacz może skorzystać z bezpłatnych zajęć z Wandą Panfil (maratonka, mistrzyni świata), która uczy jak poprawnie i efektywnie biegać. Nie brakuje też emocji związanych z piłką nożną, w III lidze gra tomaszowska RKS Lechia, oraz siatkówką (I liga KS Lechia).

Tomaszow Mazowiecki - Rewitalizacja - 1

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszow Mazowiecki - Rewitalizacja - 2

Tomaszów Mazowiecki

Tomaszow Mazowiecki - Rewitalizacja - 3

Tomaszów Mazowiecki

Kultura

Tomaszów posiada również bogatą ofertę kulturalną. Miejskie Centrum Kultury proponuje szereg warsztatów, spotkań, wystaw czy koncertów. Organizuje je również Urząd Miasta. Najbardziej znane imprezy to oczywiście Dni Tomaszowa, Piknik Lokalni Niebanalni, w którym biorą udział niemal wszystkie organizacje pozarządowe działające w mieście czy Love Polish Jazz Festival, podczas którego występują największe gwiazdy tego nurtu muzycznego.

Oferty inwestycyjne:

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE